
Az EKF. programról
Az Európa Kulturális Fővárosa programról
Az Európa Kulturális Fővárosa címet több mint 30 éve hozták létre Melina Mercouri görög származású színésznő és kulturális miniszter javaslatára, és azóta is az EU kultúrpolitikájának egyik legjelentősebb produktuma.
A címet az EU Oktatásügyi, Ifjúságpolitikai, Sportügyi és Kulturális Főigazgatósága ítéli oda annak érdekében, hogy rávilágítson tagállamainak kulturális gazdagságára, növelve az európai polgárok közös kulturális térségéhez való tartozásának érzetét és ezáltal egymás jobb megértését.
Az Európa Kulturális Fővárosa cím annak tudatosítása, hogy az európai kultúra közös tere a különböző országok és városok együttes hozzájárulásából jön létre. A művészetek nyelvén közvetíti, hogy az európai kultúra közös, és mindig az adott régió kulturális aktivitásának az eredménye.
A címet birtokló város és régió, az ott létrejövő kulturális produktumokkal az európai figyelem középpontjába emelkedik, így javítva a város imázsát, fokozva a lokális kreatív ipar hatékonyságát és növelve turisztikai vonzerejét.
A Veszprém-Balaton 2023 program értékei
- Közösségépítés: hozzájárul a széttöredezett és egymással nem kommunikáló társadalmi rétegek kapcsolódásához.
- Önkéntesség: a közösség aktivizálásával bevonja és új tapasztalatokhoz segíti a régió lakóit.
- Hagyomány: olyan projektek létrejöttét támogatja, melyek tudatában vannak a lokális értékeknek, és ezek mentén tervez fejlesztéseket végrehajtani.
- Innováció: új piaci és szellemi produktumok előállításával serkenti a térség iránti kulturális és gazdasági keresletet.
- Fenntarthatóság: olyan fejlesztéseket valósítunk meg, amik segítik a régió modernizációját, mindezt oly módon, hogy azok hosszú távon is a régió környezeti és gazdasági érdekeit szolgálják.
Az EKF program értékei globálisan
- Nyitottság: erősíti az EU népeinek összetartását. Az európai szabadkereskedelem mintájára működő rendszert hoz létre, mely termékek helyett kulturális javakat áramoltat, ezzel hangsúlyozva saját sokszínűségét és segítve egymás jobb megértését.
- Bemutatkozás: lehetőséget kínál a kevéssé ismert régiók bemutatkozására a többi európai állam előtt.
- Bevonás: érdekeltté teszi az adott területen élőket, hogy részt vegyenek a terület fejlesztésében, így növelve a kötődést a lakosság és a település között.
- Mintázat: a nyertes városok fejlődése pozitív példaként szolgálhat más települések kulturális iparának fejlesztésére.